Spustili jsme web Chrudim dnes - rozcestník chrudimské kultury.

Jazz • Tenor Battle

koncert
Datum: Úterý 22. září 2020 v 19:00 hodin
Místo: Měšťanská restaurace Muzeum

DVA ŠPIČKOVÍ SAXOFONISSTÉ

Zkušený velšský saxofonista Osian Roberts bude bojovat o přízeň publika proti Ondřeji Štveráčkovi, jenž patří mezi nejvýznamnější české muzikanty posledního desetiletí. Vítězství jednoho z nich posoudí publikum v restauraci. Těšte se na ojedinělé hudební výkony!

Saxofonista Ondřej Štveráček patří už více než dekádu k nejvýraznějším postavám nastupující jazzové generace v Česku. Je kmenovým hráčem orchestru Gustava Broma, pravidelně spolupracuje s výraznými hráči pohybujícími se ve středoevropském regionu. Vedle aktivit sidemana však pilně rozvíjí svůj vlastní systém hry na saxofon nepřehlédnutelně inspirovaný jazzovou tradicí.

Coltranův koncept tzv. Sheets of Sound prosakuje Štveráčkovým frázováním a jeho tónový témbr se bez pochyby inspiruje u stejného zdroje. Ondřej Štveráček má s jazzovou legendou společné i dokonale zvládnuté jazzové řemeslo, nepřekvapí ho jakékoliv, byť i krkolomně uspěchané tempo, vypořádá se s libovolně komplikovanou harmonií či metrem. Ostatně kdo by mohl komukoliv vyčítat, že se učí od jedné z nejvýraznějších postav historie jazzu? V posledních letech se ovšem ve Štveráčkově hře neodbytně dere na povrch jeho vlastní hudebnická osobnost, z čehož těží jak on sám, tak jeho posluchači. S vlastní kapelou nahrál už dvě alba a obráží všechny důležité jazzové destinace střední Evropy. Jak debutové What´s Outside, ověnčené nominací na cenu Anděl, tak předloňské The Form, sesbíraly pochvaly od kritiků i zaslouženou pozornost ze strany posluchačů. Jazz Fest Brno, 2015

Prodej vstupenek:  

 • online (po kliknutí zde)
 • v pokladně divadla Karla Pippicha, PO-ČT 14-18 PÁ 14-17, tel: 603 881 003, predprodej@chbeseda.cz 
  v Turistickém informačním centru Chrudim PO-PÁ 8-12 12:30-17, SO, NE 9-12 12:30-17, tel: 469 657 821, 773 993 333 
ONDŘEJ ŠTVERÁČEK
Narozen v Mostě 3.11.1977. V deseti letech začal pod vedením Jaroslava Sochora hrát na klarinet v Litvínovské ZUŠ a v patnácti letech přešel na tenor saxofon a začal hrát v místním studentském bigbandu a v roce 1995 vyhrává cenu pro nejlepšího sólistu v celostátní bogbandové soutěže.
 • Absolvent saxofonu na Konzervatoři J.Ježka v Praze. 
 • Finalista celosvětové soutěže International Jazz Contest Hoeilaart 2003 , Belgie. 
 • Od roku 2006 člen GUSTAV BROM Bigbandu, MATUŠ JAKABČIC CZ/SK Bigbandu, EAST-WEST EUROPEAN JAZZ ORCHESTRA.
 • Debutové album ONDŘEJ ŠTVERÁČEK QUARTET – WHAT´S OUTSIDE nominované na cenu Anděla jako NEJLEPŠÍ JAZZOVÉ ALBUM ROKU 2010.
 • Lektor Pražské Letní Jazzové Dílny a Jazzové dílny v Bratislavě, JAMU v Brně.
 • Od roku 2011 člen České Jazzové Společnosti.
 • Momentálně učitel jazzové improvizace a interpretace na Mezinárodní Konzervatoři v Praze.
 • Jako pedagog vedl workshopy v Čechách, Slovensku, Nizozemí, Japonsku, Rusku, JAR.
 
HRÁL A SPOLUPRACUJE S:
 • Gene Jackson, Dave Liebman, Jerry Bergonzi, George Mraz, Ida Kellarová, Dara Rollins, Harry Sokal, Uwe Plath, Dennis Rowland, Yvonne Sanchez, Mel Canady, Philip Harper, Kuba Stankiewicz, J.D.Allen, Peter Beets, Joris Teepe, Boris Kozlov, Kornel Fekete-Kovacs,  Erik Doelman, Udo Van Boven, Radovan Tariška, Oskar Rozsa, Ryan Carniaux, Matuš Jakabčic, Juraj Bartoš, Peter Solárik, Ondrej Krajňák, Klaudius Kováč, Jaromír Honzák, Erik Rottenstein, Luboš Šrámek, Karel Růžička, Štěpán Markovič, Pavel Wlosok, Jonathan Crossley, David Dorůžka, David Patrick, Deitra Farr, Rene Trossman a další..
 • Host jazzových festivalů: Novi Sad Jazz Festival 2003, 2006, 2009 , Jazz Goes To Town 2006, 2011, Rostov na Donu Jazz Festival 2006 - 2011, Bratislava Jazz Days 2008, 2010, 2011, JAZZFEST BRNO 2010 , Přerov Jazz Festival 2009. 2011, Bohemia Jazz Fest 2011 a další
 
PROJEKTY:
 • Ondřej Štveráček Trio/Quartet/Quintet, FREE TENORS with Harry Sokal, Brian Charette Sextette, Štěpán Markovič Saxtet, Groove-In-High Project featuring Brian Charette, Juraj Griglák and Company, Ben Schroeder Vintage Sextette, Erik Doelman Quintet, Gustav Brom Bigband, Matuš Jakabčic Bigband, EAST-WEST EUROPEAN JAZZ ORCHESTRA a další..

OSIAN ROBERTS se narodil a vyrůstal v Cardiffu, Walesu a na altový saxofon začal hrát v devíti letech poté, co se zamiloval do džezu. Dospívající věk trávil cvičením na saxofon (v patnácti letech přešel k tenoru saxofionu) a sbíráním a studiem desek Charlieho Parkera, Milese Davise, Sonnyho Rollinse, Hanka Mobleyho, and Johna Coltrana, a mnoha dalších. Na základě jeho vynikajících výsledků mu bylo v jeho 17 letech (v roce 1994) uděleno stipendium ke studiu džezového saxofonu na Londýnské královské konervatoři hudby. V Londýně zůstal i po graduaci a získal si zde vynikající reputaci na místní džezové scéně.

Od té doby hrál a nahrával s celou řadou vynikajicích umělců mezi něž patří Cedar Walton, George Mráz, Hod O'Brien, Brian Charette, Ondřej Štveráček, Mike Carr, Peter Washington, David Wong, Albert Sanz, Jeb Patton and Mike Karn. Osian je rovněž proslulý svým vystupováním v big bandech, jmenovitě v saxofonové sekci Orchestru Glenna Millera, Big Band Michaela Bublého, Ronnie Scott’s All Stars, jazzový orchestr Catrin Finch “CF47”, a take v big bandu Gustava Broma.

V roce 2014 byl Osian pozván, aby nahradil svůj idol Steva Grossmana na saxofonovém sumitu v Potenze, Itálii, kde vystupoval se saxofonovými velikány newyorské scény Grandem Stewartem, Alexem Hoffmanem a Dmitriem Baevským. V nedávné době se Osian těšil úspěšnému týdennímu hostování v New Yorku se sextetem, který spoluvede s dlouholetým partnerem na trubku Stevem Fishfickem a neworkským bariton saxofonistou Frankem Basilem v jazzových klubech Lincolnova centra “Dizzy’s Club Coca-Cola” stejně tak jako koncertování v klubech Smoke a Smalls, které vyvrcholilo nahráváním jeho nejnovějšího alba nazvaného The Fishwick/Roberts/Basile Sextet in The Empire State (k dostání na Hard Bop Records).

Během své kariéry Osian vystupoval ve více než 25 zemích světa a pokud není zrovna na cestách pak střídavě tráví čas mezi Velkou Británií a Českou republikou. Na svém kontě má 5 alb pod svým vlastním jménem na HardBopRecords. K jeho současným uskupením patří trio, kvartet, kvintet (který spoluvede s trumpetistou Stevem Fishwickem) a výše zmíněný sextet.