Spustili jsme web Chrudim dnes - rozcestník chrudimské kultury.

Pietní akt na památku obětí holocaustu

Datum: Úterý 28. ledna 2020 v 11:00 hodin
Místo: Chrudim

27. leden je Mezinárodním dnem památky obětí holocaustu. Tento den nebyl vybrán náhodně, je to den, kdy byl v roce 1945 osvobozen největší vyhlazovací tábor Osvětim. V tomto táboře byla zavražděna též většina z odvlečených chrudimských Židů.

V roce 2020 si budeme připomínáme 75. výročí osvobození Osvětimi a konce 2. světové války.

.Video z .28.1.2020. - KOMPLETNÍ VERZE

Video z toku 2012

Město Chrudim si chce připomenout oběti holocaustu z Chrudimi, a proto se bude v úterý 28. ledna 2020 od 11 hod. konat na židovském hřbitově pietní akt k uctění památky všech odvlečených a zavražděných.

Datum 28. ledna bylo vybráno záměrně, protože v samotný den památky obětí, 27. ledna, se koná podobných akcí mnoho včetně té každoroční v Osvětimi a většina významných hostů tyto akce navštěvuje, proto jsme zvolili termín pozdější, aby se akce nekřížily a hosté se mohli zúčastnit.

Pozváni byli zástupci Federace židovských obcí, izraelské ambasády, Památníku Terezín a potomci po chrudimských židovských rodinách, žijící v České republice i v zahraničí. Při pietním aktu vystoupí vokální trio Makabara z Prahy, které se úspěšně věnuje interpretaci hebrejských písní a pyšní se např. vítězstvím v mezinárodní soutěži mladých hudebníků Young Soloist Award v USA v roce 2007.

Při příležitosti konání pietního aktu budou na hřbitově zároveň odhaleny panely s historií hřbitova.

Všichni jste srdečně zváni, abyste svou účastí projevili úctu památce tragicky vyvražděné komunity našich bývalých židovských sousedů. Ceremoniál na židovském hřbitově nezakazuje pokládání květin ani svíček, i když pro židovskou tradici jsou typické kamínky. Pro mužské účastníky je vhodné použití pokrývky hlavy, které však není striktně vyžadováno.

Ilustrační fotografie z roku 2012, kdy byl na židovském hřbitově odhalen památník, na němž jsou vytesána jména všech, kteří byli z Chrudimi transportováni do Terezína a odsud do likvidačních táborů. Jejich jména již nikdy nebudou zapomenuta. 

Alžběta Langová 

Fotogalerie